strona główna > sakramenty

2011-02-11

Nauka Kościoła zawarta w KKK o Sakramencie Chrztu (zobacz)

Aby ochrzcić dziecko należy:

• przyjść w tygodniu przed datą chrztu do kancelarii parafialnej z aktem urodzenia dziecka;

• znać datę i miejsce ślubu rodziców dziecka
    • podać dane chrzestnych: imię i nazwisko, data urodzenia oraz adres zamieszkania
  • rodzice chrzestni nie będący z parafii, zobowiązani są do okazania zaświadczenia (w dniu chrztu) od swojego księdza proboszcza, że mogą być chrzestnymi.

• w dzień chrztu należy przyjść do kancelarii parafialnej najpóźniej kwadrans przed Mszą św. celem złożenia podpisów w księdze chrztów (rodzice i chrzestni).

Sakrament Chrztu świętego jest udzielany w każdą niedzielę

podczas Mszy Świętej o godz. 12.00.

Przygotowanie dla rodziców i rodziców chrzestnych odbywa się w czwartki o godz. 1900 w kancelarii parafialnej. Zapraszamy osoby, które po raz pierwszy są rodzicami lub rodzicami chrzestnymi.

Eucharystia

Nauka Kościoła zawarta w KKK o Sakramencie Eucharystii

(zobacz)

Do Sakramentu Eucharystii przystępują dzieci z drugich klas szkoły podstawowej. Przygotowanie odbywa sie w czasie szkolnej katechizacji, jak również podczas cyklicznych spotkań w kościele po niedzielnej Mszy św. o godz. 10.30.

Pokuta i Pojednanie

2012-07-17

Nauka Kościoła zawarta w KKK

o Sakramencie Pokuty i Pojednania

(zobacz)

Spowiedź na naszym kościele: codziennie o 6.45 i 17.45; w niedziele przed Mszą św.

Namaszczenie Chorych

2012-07-19

Nauka Kościoła zawarta w KKK

o Sakramencie Namaszczenia Chorych

(zobacz)

Sakramentu Namaszczenia Chorych udziela się w naszej parafii w Światowy Dzień Chorego 11 lutego podczas Mszy św. Okazją do przyjęcia namaszczenia jest również dzień chorych podczas rekolekcji parafialnych i spowiedź przedświąteczna. Księża chodzący do chorych w I piątki miesiąca, noszą ze sobą oleje święte i w razie konieczności namaszczają potrzebujących.

Sakrament Święceń

2012-07-19

Nauka Kościoła zawarta w KKK o Sakramencie Święceń

(zobacz)

Obecnie z parafii pochodzi 5 kleryków, którzy kształcą sie w różnych seminariach duchownych.

12 maja w naszej parafii odbyły się święcenia diakonatu. Pośród przystępujących do Sakramentu Święceń był nasz parafianin al. Krzysztof Krzaczek (zobacz).

2012-07-17

Nauka Kościoła zawarta w KKK o Sakramencie Małżeństwa

(zobacz)

Odpowiednio wcześniej należy zarezerwować sobie termin ślubu.

Trzy miesiące przed planowaną datą ślubu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej celem spisania protokołu przed zawarciem małżeństwa. Na spotkanie przychodzą oboje narzeczeni z dowodem osobistym i aktualnym świadectwem chrztu (nie starsze jak 3 miesiące).

Po spisaniu protokołu głosi się zapowiedzi w parafiach narzeczonych.

Jeżeli ślub jest konkordatowy, należy zgłosić się do USC celem złożenia wniosku o wydanie dokumentu potwierdzającego brak przeszkód do małżeństwa z prawa cywilnego (zobacz).

W tygodniu przed ślubem (do czwartku) należy do kancelarii parafialnej dostarczyć: zapowiedzi, dokumenty z USC, dane świadków (imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, wyznanie), indeksy z nauk przedmałżeńskich.

W dniu ślubu narzeczeni wraz ze świadkami zgłaszają się do kancelarii parafialnej celem złożenia podpisów w księgach parafialnych (kwadrans przed Mszą św.).

Nauki przedmałżeńskie odbywają się w parafii według ustalonego harmonogramu (środa godz. 19.00). Honorowane są nauki odbyte w innych parafiach czy duszpasterstwach specjalistycznych.

Ewentualne pytania i wątpliwości prosimy kierować do duszpasterzy parafialnych, a nie szukać odpowiedzi na forach internetowych.

"Zazwyczaj cierpienie wypędza i pożera radość, jeżeli się cierpi bez celu. Cierpienie zaś w intencji dobrej rodzi najpiękniejszą, najczystszą i najtrwalszą radość, jaką mieli męczennicy."