strona główna > grupy parafialne > Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

Charyzmat Akcji Katolickiej

Akcja Katolicka jest urzędem, to znaczy szczególnym miejscem organizowania osób świeckich, w ścisłej współpracy z hierarchią Kościoła.

Zgodnie z charyzmatem Stowarzyszenia terenem jego działalności jest parafia, diecezja, Kościół lokalny. Członkowie Akcji Katolickiej we współpracy z proboszczem włączają się aktywnie w liczne dzieła ewangelizacyjne. Akcja uaktywnia licznych świeckich w budowaniu Kościoła Chrystusowego i realizacji jego misji apostolskiej, wskutek czego mogą oni „czynić obecnym i aktywnym Kościół w takich miejscach i takich okolicznościach, gdzie jedynie przy ich pomocy stać się on może solą ziemi".

za: Leksykon ruchów i stowarzyszeń w Kościele

Dzieła, w które angażują się członkowie Parafialnej Akcji Katolickiej, to:

• współpraca z ks. proboszczem w organizowaniu rekolekcji i misji parafialnych,
  • współpraca z innymi grupami parafialnymi w organizowaniu nabożeństw,
  • prowadzenie modlitw i tworzenie oprawy liturgicznej  podczas Mszy świętych,
  • tworzenie grupy charytatywnej „Parafialna Caritas”,
  • pomoc w organizacji wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin,
  •  przygotowywanie i organizacja Parafiady,
  • kolportaż wydawnictw religijnych,
  • organizacja i prowadzenie sklepiku i kiermaszy,
  • wykonywanie stałych ekspozycji i dekoracji okolicznościowych.

Asystent

Proboszcz Parafii Ks. Prałat Józef Dziduch

Spotkania

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 19.00

"Dlaczego, Panie, ja nie miłuję cierpienia? Dlatego, że Ciebie nie miłuję należycie. Gdybym Ciebie bardziej kochał, na pewno znosiłbym cierpienia moje z żywszą wiarą, głębszą pokorą, z silniejszą ufnością i miłością."